Lisans Program

Lisans eğitim dili %100 İngilizcedir. İngilizce bilgisini ulusal veya uluslararası geçerliliği kabul edilen sınav sonuçları ile ispatlayanlar veya İKÇÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından yapılan Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı’nda başarılı olan öğrenciler doğrudan 1. sınıfa başlarlar. Bu sınavda başarısız olanlar veya geçerli bir sınav sonucu sunamayan öğrenciler ise yabancı dil hazırlık okuluna devam ederler.

Lisans programının ilk yılında matematik, fizik ve kimya yanında YÖK tarafından zorunlu tutulan dersler yer almaktadır. Temel mühendislik dersleri ise 2. ve 3. sınıflarda tamamlanmak üzere programlanmıştır. Öğrencilerimiz teknik seçmeli dersleri 3. ve 4. sınıflarda ilgi duydukları alanlardan (metaller, seramikler, polimerik ve kompozit malzemeler, elektronik malzemeler) seçmektedirler. Böylece, öğrencilerin özgür bir şekilde ilgi duydukları alana yönelmeleri hedeflenmiştir. Bu uygulama ile aktif bir eğitim-öğretim programı amaçlanmıştır.

Öğrenciler teknik seçmeli dersler yanında teknik olmayan seçmeli dersleri de almak zorundadırlar. Bu derslerin sayısı oldukça geniş tutulmuş ve farklı alanlarda (ekonomi, sosyal bilimler, güzel sanatlar gibi) olmasına özen gösterilmiştir.Teknik olmayan seçmeli dersler üniversite içerisinde ortak havuzda toplanmışlardır. Bu derslerin gerek çeşitlilik ve gerekse sayıları ilerleyen yıllarda arttırılacaktır.

Öğrenciler mezun olabilmek için toplamda 240 AKTS kredisini tamamlamalıdır. Bu kredilerin en az %25’inin teknik olmayan derslerden olması öğrencilerin mesleki eğitimleri yanında sosyal ve farklı alanlara da yönelmelerini sağlayacaktır. 

 

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi - Malzeme Bilimi Ve Mühendisliği Bölümü / Lisans (%100 İngilizce)

EĞİTİM KATALOĞU:

Aşağıdaki linkten bölümümüze ait lisans eğitim programını inceleyebilirsiniz.

https://ubs.ikc.edu.tr/AIS/OutcomeBasedLearning/Home/Index?id=46


Başa Dön